aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
kursyonline.info
2014-06-30

Profilaktyka społeczna

Wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz uzyskać ceniony na rynku pracy certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności Polski Uniwersytet Wirtualny zaprasza do skorzystania z bogatej oferty szkoleń e-learningowych prowadzonych za pośrednictwem naszej platformy.

Cena kursu - 330 zł

Działania z zakresu profilaktyki społecznej mają charakter interdyscyplinarny i są przedmiotem zainteresowania i analiz wielu dziedzin wiedzy i praktyki, przede wszystkim: pedagogiki, psychologii, socjologii, medycyny i pracy socjalnej. Zespół przedsięwzięć poszczególnych służb społecznych z zakresu profilaktyki społecznej ma na celu przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej i zachowaniom problemowym — zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym.

Zachowania problemowe rozumieć tu należy jako te, które odstają od norm społecznych i prawnych szerszej społeczności i wobec tego wywołują reakcję społecznej kontroli formalnej (np. sądy) lub nieformalnej (np. dezaprobata osób znaczących, wykluczenie z grup towarzyskich). Wszelkie zachowanie ryzykowne to postępowanie, które niesie za sobą wysokie prawdopodobieństwo utraty zdrowia, życia lub wykluczenia społecznego wskutek nieprzestrzegania norm społeczno-kulturowych danej społeczności.

Celem kursu jest poznanie siatki pojęciowej związanej z zagadnieniem zapobiegania niekorzystnym stanom rzeczy, problemom i kwestiom społecznym, uzyskanie informacji na temat sposobów konstruowania programów profilaktycznych, przegląd wybranych programów profilaktycznych oraz zdobycie umiejętności do oceny i diagnozowania sytuacji zagrożenia dla pomyślnego rozwoju jednostki i grup społecznych, wiedzy ułatwiającej kierowanie aktywnością indywidualną i zbiorową w zakresie organizowania działań profilaktycznych na rzecz jednostek zagrożonych społecznie, a także zrozumienie „geografii” administracji państwowej i instytucji zobligowanych do pomocy, profilaktyki i wsparcia społecznego osób i grup wymagających opieki i troski pedagogicznej.

Grupa docelowa:

Wszyscy zainteresowani.

  1. Pojęcie profilaktyki społecznej
  2. Rodzaje, poziomy profilaktyki oraz podstawowe strategie działania
  3. Elementy środowiskowej diagnozy zagrożeń dla rozwoju i konstruowania programów profilaktycznych
  4. Ograniczenia i perspektywy rozwoju profilaktyki społecznej
  5. Profilaktyka zdrowia psychicznego (psychoprofilaktyka)
  6. Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży oraz profilaktyka przestępczości
  7. Zapobieganie uzależnieniom
  8. Profilaktyka samobójstw
  9. Prawne aspekty profilaktyki społecznej oraz instytucje się nią zajmujące

Polityka Prywatności